Фундаментално изследване и приложение на съвременни методи на нелинейната физика за изучаване на астрофизични феномени
Основни направления на изследователската дейност:
Изследване на физични процеси и механизми, които причиняват развитието на енергетични явления в астрофизични системи.
- По-голяма част от звездите във Вселената принадлежи на двойните звезди. Много от тях са свързани с компактни обекти: бели джуджета, неутронни звезди и черни дупки (микро-квазари). Голяма част от галактичните ядра притежават сродни обекти – квазари със свръх-масивни черни дупки.
Един от енергетичните феномени, действащ в двойните звезди и галактиките е акретиращият поток.
- Акреционният диск е физически благоприятно място за развитие на различни видове неустойчивости и за формирането на структури: спирални структури, вихри и магнитна корона. Наличието на такива формирования са от голямо значение за съществуването на диска. Изучаването на техният произход и еволюция е в основата на настоящите астрофизични изследвания. се изследват чрез теоретични методи: хидро- и магнитохидродинамика, нелинейна динамика и експериментални методи като: Доплерова Томография, спектроскопия, фотометрия и данни от спътници.
Изследване на структурни формирования в акреционни дискове чрез използване на различни методи и модели. Проследяване на пространствено-времева еволюция на топологията на акреционните дискове.
- Обяснение на наблюдателни явления, свързани с акрецията при двойни звезди и галактични ядра. Приложение на инструментариума на поляриметрията за изучаване на емисионните свойства на потока.
- Построяване на числени модели, чиито решения са най-близо до реалните астрофизични дискове.
Поради фундаменталната значимост на вискозните процеси за динамиката на акреционните течения, проблемът продължава да бъде актуален. Много фундаментални задачи, една от които е цялостното обяснение на произхода на турбулентност в диска, са все още нерешени. Двойните звезди с акреционен диск са огромен източник на енергия и на високо-енергетични рентгенови излъчвания, което усилва необходимостта от използването на спътникова информация.